Święta w Serbii


Strona główna -> Serbia -> Święta w Serbii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Serbia to państwo na południu Europy, w którym dominuje religia prawosławna. Święta określane są tam przez ustawy krajowe, a wśród nich wymienić można: Nowy Rok 1 stycznia; 7 stycznia Wigilia prawosławnego Bożego Narodzenia (Serbska Cerkiew Prawosławna obchodzi święta według kalendarza juliańskiego); 15 lutego Święto Narodowe Serbii, będące rocznicą walk o niepodległość państwa serbskiego w 1804 r. i konstytucji ustanowionej w 1835 r.; prawosławny Wielki Piątek, Wielkanoc i prawosławny Poniedziałek Wielkanocny; w maju Międzynarodowe Święto Pracy. W Serbii jest ustanowione, że jeżeli święto państwowe wypada w niedzielę, to następny dzień jest wolny od pracy.

Mniejszości religijne


W Serbii święta obchodzą także mniejszości religijne, takie jak: chrześcijanie, Żydzi, czy muzułmanie. Chrześcijanie celebrują swoje święta kościelne, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, wśród których najważniejsze to Wielkanoc i Boże Narodzenie. Muzułmanie, w sierpniu czczą koniec Ramadanu, które trwa trzy dni; a jesienią świętują tzw. Eid-al-Adha upamiętniające gotowość Abrahama do poświęcenia swego syna Bogu. Żydzi, we wrześniu lub październiku świętują Jom Kipur, czyli Dzień Pojednania, jedno z najważniejszych świąt tego narodu w podczas, którego przestrzega się postu i modlitw.

Boże Narodzenie

Święta rdzennych Serbów cechuje bogactwo kultywowanych obyczajów, z których cześć wywodzi się jeszcze z okresu pogaństwa, a inne wiążą się już z cerkwią. Przykładem może być Boże Narodzenie, poprzedzone czterodniowym postem, który stanowi swego rodzaju przygotowanie do tak ważnego święta. W dzień Wigilii przed domami piecze się jagnięcia lub prosięcia. Wieczorem w zwyczaju jest, że pani domu rozsypuje po podłodze słomę, na niej słodycze i orzechy, gdacząc przy tym jak kura, a dzieci ją naśladują. To rytuał symbolizujący obfitość. Także wieczorem pojawiają się kolędnicy z życzeniami. Kolacja jest bardzo skromna, popijana dużą ilością rakiji (wódka z owoców). Przed nocną liturgią często przed cerkwiami organizowane są wspólne palenia badnjaka (kawałek dębu), tańczy się wówczas i pije grzane wino. W dzień Bożego Narodzenia rodziny wyczekują specjalnego gościa, czyli młodego mężczyzny zwiastującego radosną nowinę o narodzeniu pańskim. Potem odbywa się świąteczny obiad, podczas którego wszyscy obecni dzielą się chlebem upieczonym w domu. Po świętach Serbowie oczekują nadejścia prawosławnego Nowego Roku (13 stycznia), który obchodzą równie hucznie jak ten przypadający na 31 grudnia.

Pozostałe

Inne święta obchodzone w Serbii, które nie są dniami wolnymi od pracy, ale społeczeństwo je uznaje to: 14 stycznia prawosławny Nowy Rok; 27 stycznia Dzień Sava Saint prawosławnego mnicha, który był pierwszym arcybiskupem Autokefalicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego; 9 maja Dzień Europy inaczej Dzień Zwycięstwa, dawniej był czczony jako rosyjska wersja obchodów kapitulacji Niemiec nazistowskich w 1945 r., obecnie wielu Serbów obchodzi ten dzień jako Święto Europy, upamiętniające Deklarację Schumana w 1950 r.; 29 czerwca zgodnie z kalendarzem juliańskim wypada Saint Vitus Day, dzień upamiętniający bitwę stoczoną w 1389 r. na Kosowym Polu pomiędzy Turkami i Serbami.

 



Serbia - miasta

Belgrad Nowy Sad Prisztina


Serbia - co warto wiedzieć



Serbia - Serbia ciekawostki Serbia ciekawostki
Serbia graniczy z ośmioma państwami i słynie z licznych bogactw naturalnych, tj. ...
Serbia - Kosowo Kosowo
Kosowo to rejon należący do dawnej Serbii, zamieszkały głównie przez ...
Serbia - Festiwal Trąb w Guca Festiwal Trąb w Guca
Przez kilka sierpniowych dni serbskie miasteczko Guca rozbrzmiewa echem trąb, przy ...

Święta w Serbii - komentarze:


Święta w Serbii komentarz Ortodoks
2018-12-24 20:04:47
Wigilia w kalendarzu juliańskim obchodzona jest 6 stycznia a nie 7

Święta w Serbii komentarz Autonomia Podlasia
2018-12-24 19:27:21
Prawosławnych można nazwać chyba nawet bardziej chrześcijanami niż rzymskich katolików.

Święta w Serbii komentarz Jas
2017-01-01 12:58:41
od kiedy prawosławie nie jest chrześcijaństwem?

Święta w Serbii komentarz nsadj
2014-04-21 15:13:39
Od kiedy prawosławie jest religia , a chrześcijanie mniejszością religijną ?


Święta w Serbii - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies