Kosowo


Strona główna -> Serbia -> Kosowo
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Kosowo to rejon należący do dawnej Serbii, zamieszkały głównie przez muzułmanów narodowości albańskiej. Swoją niepodległość jako Republika Kosowa ogłosiło 17 lutego 2008, ale niepodległość ta nie została dotąd uznana przez Serbię. Kosowo pozostaje więc terytorium spornym. Zgodnie z prawem Serbskim tereny te nazywane są Prowincją Autonomiczną Kosowo i Metochia. W swoich poglądach władze Serbii nie są osamotnione. Popiera je wiele innych państw.


Cerkiew Matki Boskiej Hodegetrii w Peciu zbudowana około 1330 r.

Zmiany narodowościowe

Kosowo jest od zarania ziemią należącą do Serbii, jednak wśród Serbów na tych terenach zamieszkiwali też Albańczycy. Jako naród wyznania muzułmańskiego mieli oni w zwyczaju posiadać wiele dzieci, co doprowadziło z czasem do sytuacji, że nacja albańska przerosła liczebnie nację serbską. Jednak terytorialnie nic się nie zmieniło. Ziemia Kosowa nadal należy do Serbii i pomimo, że teraz więcej tam mieszka Albańczyków, to Serbia nie chce uznać niepodległosci Kosowa, bo to przecież jej terytorium. Porównywalnie mozna to odnieść do jakiegokolwiek polskiego regionu. Gdyby nagle na Mazurach czy Kaszubach zamieszkała ludność innej narodowości i zaczęła się domagać niepodległości swojego kraju, to racji by z pewnością nie miała. 

Dzień dzisiejszy

W Kosowie nadal nie ma spokoju. Pomimo interwencji wojsk NATO i doprowadzenia do względnej stabilizacji wciąż dochodzi tam do aktów terroryzmu. Albańscy partyzanci chcą metodami podwórkowymi doprowadzić do usunięcia się Serbów z tego regionu i mają nadzieję, że osiągną to metodą straszenia. W nocy podkładają bomby pod serbskie domy i znikają. Nikt w tej sprawie nie interweniuje, nikt nie szuka winowajców. Ale poza domami niszczone są też cerkwie i inne obiekty zabytkowe. Kultura serbska jest wypierana na siłę.

W światowej opinii

Opinia światowa zdecydowanie stoi po stronie Albańczyków. Relacje prasowe i telewizyjne przedstawiają wydarzenia w taki sposób, że ewidentnie poszkodowani są Albańczycy. Nie zdarzyło sie też jeszcze, żeby złapano jakiegoś partyzanta na podpalaniu czy podkładaniu bomby. Nie zwraca się uwagi na niszczone zabytki, chociaż niektóre są na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Reportaże w amerykańskiej telewizji są stronnicze, a na nich przecież opiera się opinia całego świata. Przykładem może być reportaż, w którym pokazano, jak Serbowie ostrzelali albańskie wesele. W rzeczywistości było odwrotnie, ale to nie miało znaczenia dla reporterów. Takich zafałszowań jest wiele, zarówno ze strony mediów, jak i ze strony organizacji broniących praw człowieka.

Kultura i religia

Pomimo ciągle trwającego konfliktu w Kosowie współistnieją ze sobą różne narodowości i grupy etniczne. Dzięki wymianie kulturowej, religijnej, małżeństwom mieszanym i wzajemnym nawracaniu, postrzeganie Kosowa jako kolebki narodowościowo-religijnej Serbii jest stosunkowo nowoczesnym tworem kulturowym z XIX wieku.

Zabytki na liście UNESCO

W 2006 roku wpisane na Listę Dziedzictwa Zagrożonego Cztery budowle składające się na obiekt wpisany na Listę, reprezentują wysoki poziomu bizantyjsko – romańskiej kultury kościelnej, która rozwijała się na Bałkanach pomiędzy XIII a XVII wiekiem. Wyróżnia ją także odrębny styl malowideł ściennych. W kompleksie położonego na obrzeżach miasta monastyru Peć znajdują się cztery przykryte kopułami cerkwie, których ściany zdobią malowidła z XIII i XIV wieku. Szczególnie cenne są freski w kościele Świętych Apostołów, pochodzące z XIII wieku, a także XIV – wieczne freski w kościele Świętej Dziewicy, będące przykładem nowej odmiany stylu renesansowego, łączącego wątki zachodnio – romańskich ze wschodnimi tradycjami prawosławno – bizantyjskimi.

 

 

 



Serbia - miasta

Belgrad Nowy Sad Prisztina


Serbia - co warto wiedzieć



Serbia - Święta w Serbii Święta w Serbii
Serbia to państwo na południu Europy, w którym dominuje religia ...
Serbia - Serbia ciekawostki Serbia ciekawostki
Serbia graniczy z ośmioma państwami i słynie z licznych bogactw naturalnych, tj. ...
Serbia - Festiwal Trąb w Guca Festiwal Trąb w Guca
Przez kilka sierpniowych dni serbskie miasteczko Guca rozbrzmiewa echem trąb, przy ...

Kosowo - komentarze:


Kosowo komentarz patria
2016-02-23 22:24:27
wszędzie gdzie się wtrącili amerykanie zostaje tylko nienawiść i głupota oczywiście albańczyków takimi metodami daleko się nie zajedzie

Kosowo komentarz Andrzej Prawda
2013-09-08 06:23:35
Jeśli Kosowo nie jest serbskie to Klifornia i Floryda nie są amerykańskie gdyż większość tam stanowi ludność latynoska Meksyku i Kuby.

Kosowo komentarz Kosowo
2013-03-19 20:28:02
Kosowo jest dosyć ładne. Natura jest tam piękna. Warto odwiedzić tam również ośrodek narciarski Brezovica.


Kosowo - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies